Niezalogowany
zmień rozmiar:

Przedszkole Miejskie nr 3 w Sosnowcu

Adres: ul. Henryka Dietla 1
41-214 Sosnowiec
pokaż na mapie
Dyrektor: Katarzyna Kantorysińska
Strona WWW: https://pm3.dlaprzedszkoli.eu/
E-mail: p3@sosnowiec.edu.pl
Telefon: 32 291-24-52

Opis oferty:


Przedszkole Miejskie nr 3 w Sosnowcu –

Witamy serdecznie na naszym profilu, chcielibyśmy przedstawić Państwu zalety naszego przedszkola :






       W naszym przedszkolu opracowaliśmy tematyczne profile każdej grupy wiekowej, które pozwolą naszym wychowankom a także rodzicom uczestniczyć w nietuzinkowych, różnorodnych, niepowtarzających się zajęciach i spotkaniach popołudniowych.


Grupa Muszelki : mali artyści
Grupa Rybki : mali muzycy
Grupa Delfiny : mali ekolodzy
Grupa Rekiny : mali sportowcy



1.        Wizja naszego przedszkola :

 Nasze przedszkole jest placówką partnerską dla dzieci i ich rodziców. Jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym, gdzie dzieci są miło i życzliwie traktowane. Mają swoje prawa, które są konsekwentnie respektowane, ale i obowiązki na miarę swojego wieku i możliwości. Stwarzamy warunki do harmonijnego rozwoju dzieci oraz przygotowujemy je do sprostania wyzwaniom przyszłości. Przedszkole jest głównie miejscem kształcenia umiejętności  i wspomagania dzieci w zdobywaniu wiedzy odpowiedniej do ich poziomu rozwoju.

 

 

2.      Działania poza podstawą programową ( zajęcia o godzinie 13.00) czyli programy własne i plany działań mających na celu wspomaganie ogólnego rozwoju dzieci.


·         W krainie plastyki

·         Klikam i poznaję świat- zabawy z tablicą interaktywną

·         Słów cięcie i gięcie ( zajęcia logopedyczne)

·         Mały kucharz

·         Zajęcia wspomagające prawidłową wymowę dzieci w wieku 5lat

·         Klucz do uczenia – Konstrukcje, Program literacki, Matematyka sensoryczna

·         Plan działań – Zabawy muzyczne z elementami rytmiki

·         Plan działań – Zabawy i ćwiczenia kształtujące prawidłowy rozwój fizyczny dzieci

·         Plan działań – Zabawy i ćwiczenia rozwijające prawidłowy rozwój mowy

 

 

 

 

3.  Programy, które wykorzystujemy w naszej pracy

Program „Bezpieczne przedszkole

Skierowany jest zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Powstał na bazie doświadczeń w pracy dydaktyczno- wychowawczej, w oparciu o literaturę oraz współpracę z rodzicami i środowiskiem.

- Realizacja zadań wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga od nauczyciela podejmowania działań wspomagających rozwój dziecka zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej jak też umysłowej i społecznej



- W każdym przedszkolu bezpieczeństwo dzieci było, jest i będzie najistotniejszą sprawą. Zdrowie, życie i bezpieczeństwo dzieci stanowi wartość o którą troszczą się wspólnie rodzice, nauczyciele a także różnego typu organizacje.

- Aby właściwie przygotować dziecko do roli pieszego czy pasażera należy w nim wyzwalać umiejętność współżycia z ludźmi (życzliwość, zrozumienie i poszanowanie potrzeb innych), zdolność kierowania i podporządkowania w zależności od sytuacji, słuchania poleceń, wdrażania do utrzymywania porządku, troszczenia się o słabszych, rozwijania refleksu oraz koncentracji.

-Bardzo ważne jest uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwo, które może się pojawić w czasie zabawy, na kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swoich działań, promowanie pomysłów na bezpieczne spędzanie wolnego czasu, pomoc dzieciom w rozumieniu reguł i norm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi.

-Program zawiera treści z nowej podstawy programowej a główny nacisk kładzie na zdrowie i bezpieczeństwo.

Nasze przedszkole jest liderem w programie „ Bezpieczne przedszkole” i naszą dewizą jest fakt, iż wiek przedszkolny jest najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków a osiągnięcie znaczących efektów, kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa wymaga działań systematycznych i długofalowych więc ten program towarzyszy nam na co dzień  w naszej pracy.




- Program Klucz do uczenia się

Jest to program wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej jest oparty na pedagogice wybitnego rosyjskiego psychologa, zwanego „Mozartem rosyjskiej psychologii”, Lwa Wygotskiego. Teoria poznania i nauczania Lwa Wygotskiego, zakłada, że w procesie edukacji dzieci najważniejszy element stanowi rozwinięcie umiejętności uczenia się, czyli przygotowywanie do korzystania ze swojego potencjału umysłowego

UMIEJĘTNOŚĆ SAMOREGULACJI – dziecko uczy się umiejętności tworzenia i realizacji planów oraz niezbędnych zachowań:

  • ruchu lub bezruchu ciała,
  • skupienia uwagi,
  • określenia zachowań,

Dzięki ukształtowaniu takich zachowań dziecko nabywa zdolność kierowania własnymi myślami w sposób świadomy, celowy i zaplanowany po to, aby przejść do trudniejszych zadań. Dziecko z rozwiniętą samoregulacją potrafi uczyć się „na żądanie”:

  • uczy się wtedy kiedy nauczyciel tego wymaga,
  • uczy się tego, co powiedział nauczyciel,
  • chce się uczyć dla własnej przyjemności,
  • jest gotowe do poświęceń i wytrwałości.

UMIEJĘTNOŚCI POZNAWCZE - to rozwój intelektualny i kreatywny. Program "Klucz do uczenia się" rozwija u dziecka wszystkie rodzaje inteligencji:

  • matematyczno-logiczną,
  • ruchową,
  • językową,
  • interpersonalną,
  • przyrodniczą.

Oprócz wymienionych obszarów rozwoju intelektualnego program koncentruje się również na rozwoju kreatywności, czyli umiejętności znajdowania oryginalnych rozwiązań problemów.

UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKATYWNE - to nabywanie przez dziecko umiejętności rozumienia innych i bycia zrozumiałym. Służy temu:

  • praca w parach,
  • refleksja grupowa,
  • praca zespołowa,
  • wspólne sukcesy,

 

Program Klucz do uczenia się to jedyny w Polsce program, który w ramach wychowania przedszkolnego rozwija te kluczowe umiejętności

 

Program Klucz do uczenia się składa z 12 modułów, z których każdy doskonali jeden fundamentalny aspekt rozwoju procesów poznawczych i umiejętności dziecka. Moduły są od  siebie niezależne, co sprawia, że każdy z nich można realizować także jako odrębny program  wspomagający procesy rozwojowe w wybranej sferze.  

Większość modułów obejmuje dwa poziomy trudności w poznawaniu i doświadczaniu świata. Poziom Gąsienice jest poziomem o mniejszym stopniu trudności, przewidzianym dla dzieci młodszych (orientacyjnie 3–4 letnich). Poziom Motyle przeznaczony jest dla dzieci starszych (orientacyjnie 5-6 letnich).

 

 Program – Metoda Dobrego Startu

 

Metoda Dobrego Startu (MDS) została opracowana przez Martę Bogdanowicz w czasie bezpośredniej pracy z dziećmi w przedszkolach. Głównym założeniem MDS jest wspomaganie rozwoju psychomotorycznego dziecka poprzez odpowiednio zorganizowaną zabawę i aktywne wielozmysłowe uczenie symboli graficznych: łatwych wzorów, wzorów literopodobnych, liter i znaków matematycznych. Realizacja tego założenia odbywa się poprzez rozwijanie funkcji, które biorą udział w uczeniu się czytania i pisania (poznawczych: wzrokowo-przestrzennych, słuchowo-językowych i ruchowych) oraz ich współdziałania (integracji percepcyjno-motorycznej). Inne cele to kształtowanie lateralizacji, świadomości schematu ciała (jego części oraz lewej i prawej strony) i przestrzeni. MDS reprezentuje zatem polisensoryczne, aktywne podejście do pracy z dziećmi. Występują w niej trzy elementy:

 

·         element motoryczny to ćwiczenia ruchowe, ruchowo-słuchowe, a także ruchowo-słuchowo-wzrokowe czyli  ruchy zharmonizowane z rytmem piosenki, wykonywane podczas reprodukowania znaków graficznych;

·         element słuchowy to piosenki, wierszyki, zdania, wyrazy;

·          element wzrokowy to znaki graficzne (łatwe wzory, wzory literopodobne, litery i znaki matematyczne

MDS przeznaczona jest dla dzieci od 2 do 10 lat. Ma zastosowanie w profilaktyce niepowodzeń szkolnych, diagnozowaniu ich przyczyn, korekcji zaburzeń i w edukacji. Metoda służy przygotowaniu dzieci w wieku przedszkolnym do nauki czytania i pisania. Służy także uczeniu liter i cyfr w pierwszej klasie.

            W naszym przedszkolu Metoda Dobrego Startu wykorzystywana jest raz w tygodniu w każdej grupie wiekowej i pracują nią przeszkoleni z zakresu MDS nauczyciele.

 

 

 Program przedszkolnej edukacji KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

  Założenia programu:

1. Prawidłowe odżywianie - "Żywienie na wagę złota"

2.Aktywność fizyczna

3.Higiena rąk/ profilaktyka chorób zakaźnych

4. Promieniowanie słoneczne

5. Rodzaje dymów oraz ich unikanie

 

 

Akademia Aquafresh

Przedszkola biorące udział w programie otrzymały bezpłatne pakiety materiałów edukacyjnych, które posłużyły do realizacji zajęć edukacyjnych z zakresu dbania o higienę jamy ustnej. W szóstej edycji programu tematyka została rozszerzona o zagadnienia związane z cukrem. Maluchy dowiedziały się dlaczego cukier jest niezdrowy, jak należy prawidłowo myć rączki i dlaczego jest to tak istotne, a Kapitan Aquafresh tradycyjnie zaprosił najmłodszych do Pastusiowej Olimpiady. 

Bardzo ważne jest, aby edukacja z zakresu dbania o higienę jamy ustnej była kontynuowana również w domu, dlatego placówki, które uczestniczyły w akcji otrzymały ulotki informacyjno-edukacyjne do przekazania rodzicom. W materiałach tych rodzice otrzymali podstawowe informacje dotyczące dbania o zdrowy uśmiech ich pociech.

 

5.      Współpraca ze środowiskiem lokalnym :

 

Współpracujemy z  instytucjami:

-  Urzędem Miasta i Wydziałem Edukacji (akcje, konkursy, sprawy organizacyjne),
-  Szkołą Podstawową nr 10 i nr 1;
-  Komendą Powiatową Policji - bezpieczeństwo;
-  Strażą Pożarną - bezpieczeństwo;
-  Autorami programu Bezpieczne Przedszkole;
-Biblioteką Miejską przy ulicy Gospodarczej;
-  Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną;
- Ośrodkiem dla Bezdomnych;
-  Hospicjum św. Tomasza;
- Fundacjami Charytatywnymi;
-Natur House - światowy lider w dziedzinie żywienia
- Firmą Stena – zbieramy makulaturę, chronimy lasy.





6.      Tradycje w naszym przedszkolu

 

Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę, swoją nazwę, oraz kalendarz imprez i wydarzeń:

  • Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej
  • Akcja „Sprzątanie Świata”
  • Święto Drzewa
  • Święto Pluszowego Misia
  • Święto pieczonego ziemniaka
  • Pasowanie na Przedszkolaka
  • Andrzejkowe wróżby
  • Zapalenie zniczy na pobliskim cmentarzu na grobach nieznanego żołnierza
  • Spotkanie z Mikołajem
  • Wigilijne spotkanie z rodzicami Jasełka
  • Dzień Babci i Dziadka
  • Dzień kota
  • Zabawa karnawałowa dla dzieci z osiedla
  • Dzień Ziemi
  • Powitanie wiosny
  • Wiosenne sałatki i nie tylko
  • Dzień Flagi
  • Malujemy z rodzicami
  • Dzień Rodziny
  • Spotkania integracyjne dla rodziców i dzieci
  • Festyn rodzinny
  • Dzień Dziecka
  • Uroczyste zakończenie edukacji przedszkolnej

 

 

 

 


Dostępne miejsca:

Nazwa Opis Liczba wolnych miejsc
CAŁA PLACÓWKA Liczba wolnych miejsc w przedszkolu 23

Przykładowe zdjęcia:

Mapa

Rekrutacja ID: 147; Wersja: 25.103.20250401.1440 Harmonogram ID: 803;