Przedszkole Miejskie nr 25 w Sosnowcu
Opis oferty:
„Kreatywne przedszkole, to kreatywny przedszkolak”.
- Przedszkole Miejskie nr 25 w Sosnowcu istnieje od 1967 roku. Zlokalizowane jest w Sosnowcu w dzielnicy Pogoń, przy ulicy Pustej 9a. Placówka znajduje się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 10, Biblioteki Dziecięcej „Tajemniczy Ogród", przystanku autobusowego przy ul. Grota-Roweckiego.
- Przedszkole otacza duży, pełen zieleni i przestrzeni teren do zabaw na świeżym powietrzu. Ogród przedszkolny został wyposażony w nowe urządzenia do zabawy i rekreacji. Nawierzchnia ogrodu pokryta jest w całości trawą, w którą wkomponowane są krzewy, rośliny ozdobne, drzewa iglaste i liściaste. Zadrzewiony teren chroni dzieci przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dodatkowo, ogród jest odpowiednio ogrodzony i zabezpieczony. Dużym udogodnieniem jest również przestronny parking, znajdujący się obok budynku przedszkola.
- Nasza placówka mieści się w wolno stojącym, jednopiętrowym budynku, w którym znajdują się cztery duże, jasne, przestronne, kolorowe i estetycznie urządzone sale dydaktyczne oraz duża sala rekreacyjna. Pomieszczenia pozwalają na twórczą aktywność dzieci oraz na ich swobodne działania. Każda sala ma swoją łazienkę. Wygodna szatnia pozwala na komfortowe rozbieranie i ubieranie się wychowanków, z których każdy posiada własną półkę i wieszak na odzież.
- W budynku znajduje się zaplecze kuchenne, z którego rozchodzą się smakowite zapachy. Wszystkie potrawy są wykonywane przez Panie kucharki.
- Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział złożony z dzieci zgrupowanych według zbliżonego wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień.
- Przedszkole jest placówką czterooddziałową, dysponującą 100 miejscami. Opieka, wychowanie i nauczanie zapewniane są przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 17:00, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Dzieci mogą korzystać z trzech posiłków: śniadanie, obiad i podwieczorek. Między posiłkami dodatkowo dzieci otrzymują owocową lub warzywną przekąskę. Przez cały pobyt dzieci w każdej sali jest dostępna woda mineralna niegazowana. Dodatkowo dzieci rano i popołudniu mają dostęp do ciepłej herbaty i kanapek.
- Każdym oddziałem opiekują się dwie nauczycielki, a w grupie najmłodszej dodatkowo zatrudniona jest pomoc nauczyciela. Nad edukacją dzieci czuwają wykształceni nauczyciele z kwalifikacjami do wykonywania zawodu nauczyciela wychowania przedszkolnego oraz nauczyciele specjaliści:
- logopeda,
- psycholog,
- pedagog specjalny,
- oligofrenopedagog,
- rehabilitant,
- nauczyciele z kwalifikacjami do prowadzenia terapii pedagogicznej,
- muzykoterapii,
- arteterapii,
- TUS- Trening Umiejętności Społecznych,
- rewalidacji i edukacji osób ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera. Praca nauczycieli opiera się na:
- Programie wychowania przedszkolnego,
- Programie wychowawczym,
- Programie „Co nam w duszy gra?”, czyli zajęcia rytmiczno-ruchowe z elementami arteterapii (muzykoterapia, choreoterapia),
- Programie preorientacji zawodowej dzieci w wieku przedszkolnym -„Przedszkolak- Tropiciel Zawodów”,
- „Pomagamy i uczymy się pomagać”- własny program edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy,"
- "E-mocni"- program własny o emocjach. Nauczyciele realizują projekty:
- „Tańcz razem z nami, czyli z Odkrywcami”- innowacja pedagogiczna do wykorzystania na kółku tanecznym. Zastosowanie różnych elementów tańca w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym z wykorzystaniem technik multimedialnych,
- Projekt "Sprintem do maratonu"- XI edycja Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków START 5 maja/ META 6 czerwca 2025. Projekt organizowany przez czasopismo dla nauczycieli "Bliżej przedszkola",
- Projekt „Bliżej Pieska”- organizowany przez czasopismo dla nauczycieli „Bliżej przedszkola”, podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzętom oraz naucza się właściwego zachowania wobec nich,
- III edycja projektu edukacyjnego "Sztuka emocji? czyli o co tu chodzi..." organizacja aktywności przedszkolaków z użyciem wybranej dziedziny sztuki, odnoszącej się do przypisanej w danym miesiącu emocji,
- Międzynarodowy projekt edukacyjny "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", rozwijanie i promowanie czytelnictwa,
- Projekt edukacyjny- „Jem zdrowo i kolorowo”. Wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych,
- Projekt edukacyjny - „Jestem Polkom i Polakiem oraz mały przedszkolakiem. Kocham Polskę z całych sił i nie odbierze mi jej nikt”,
- Innowacja pedagogiczna- "Sensoryczna Podróż przez Pory Roku- kreatywne zabawy plastyczno- sensoryczne w przedszkolu”, Nauczyciele realizują programy ogólnopolskie:
- Wojewódzki Projekt Edukacyjny- „Klub Zdrowego Przedszkolaka” pod patronatem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sosnowcu. Wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia,
- Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej - „Czyste powietrze wokół nas” pod patronatem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sosnowcu.
- Program edukacyjny- „Mamo, Tato, wolę wodę!”,
- Ogólnopolski Program Edukacyjny- „Kubusiowi Przyjaciele Natury”,
- „Wirusoochrona”,
- Ogólnopolski program edukacyjny "Zdrowo i sportowo", rozwijanie u dzieci świadomości na temat roli i wagi aktywności fizycznej, odpowiedniego odżywiania i odpoczynku,
- Ogólnopolski program edukacyjny "Mali Wielcy Odkrywcy" - program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęć do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji,
- Ogólnopolski program edukacyjny "Dzieci uczą rodziców" objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. To inicjatywa, która łączy w sobie walory edukacyjne z kreatywnymi formami przekazywania wiedzy.
- Ogólnopolski program edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków "Klub Mleczka", wytworzenie trwałego nawyku higieny jamy ustnej, poprzez regularne szczotkowanie zębów a także spożywanie odpowiednich pokarmów. Prowadzone są kółka zainteresowań:
- Innowacja pedagogiczna- "Przedszkolak bez wad" do wykorzystania na kółku rozwijającym sprawność fizyczną - gimnastyka korekcyjna z elementami jogi,
- Projekt ogólnopolski "#20 minut dla matematyki"- zgodny z kierunkami polityki oświatowej 2024/2025 w ramach kółka matematycznego,
- Kółko plastyczno-techniczne "Mały artysta w krainie kolorów”,
- Kółko zabaw sensoplastycznych,
- Kółko kulinarne "Mały Kuchcik".
- Cyklicznie organizujemy Dzień Bez Zabawek mający na celu rozwijanie wyobraźni i kreatywności naszych przedszkolaków. Jest to też inspiracja dla dzieci do poszukiwania nowych form zabawy oraz integracji z rówieśnikami.
- Organizowane są również liczne akcje charytatywne m.in. Zbiórka dla Powodzian, „Pełna miska dla schroniska”- zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt, zbiórka zużytych baterii, pustych pojemników po tuszach z drukarki, „Góra grosza” – finansowe wsparcie dzieci potrzebujących z całej Polski, „Pola nadziei”, zbiórka materiałów opatrunkowych i higienicznych oraz "Słodkie Boże Narodzenie"- zbiórka słodyczy, herbat dla podopiecznych sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza , „Herbatka dla Babci i Dziadka”- zbiórka różnych herbat i ciasteczek, zbiórka w ramach akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wychowankowie uczą się empatii i poszanowania dla osób potrzebujących pomocy i niepełnosprawnych oraz dla zwierząt.
- Ponadto przedszkolaki biorą udział w różnych teatrzykach: kukiełkowych, żywego aktora czy iluzji, pobudzających wyobraźnię i zachęcających do aktywności twórczej najmłodszych. Dzieci wyjeżdżają na spektakle teatralne, słuchają występów muzycznych przedstawicieli Filharmonii Śląskiej.
- Przedszkolaki biorą udział w licznych konkursach ogólnopolskich, miejskich oraz tych zorganizowanych na terenie przedszkola. Te ostatnie są dla naszych wychowanków, jak i dla ich rodziców. Dzieci prezentują swoje umiejętności wokalne oraz taneczne m.in. na festiwalu „Złota Nutka”.
- Organizujemy także uroczystości, np. „Dzień Babci i Dziadka”, "Pasowanie na przedszkolaka”, „Dzień Mamy i Taty”, „Jasełka”, "Grupowa Wigilia", „Dzień Górnika”, „Mikołaj”, obchody Dnia Niepodległości. Na wszystkich spotkaniach prezentowane są umiejętności artystyczne przedszkolaków.
- Przedszkole ściśle współpracuje z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną nr 1 w Sosnowcu, z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, z pobliskimi przedszkolami, ze Szkołą Podstawową nr 10 oraz ze środowiskiem lokalnym. Współpracujemy również z Biblioteką Dziecięcą "Tajemniczy Ogród", zlokalizowaną przy ul. Grota- Roweckiego w Sosnowcu, z Policją, ze Strażą Pożarną, z Pogotowiem Ratunkowym, Klubem dla Mieszkańców „Pogoń” przy ul. Dietla. Możliwość współpracy ze wskazanymi instytucjami sprawia, że dzieci zdobywają bogate doświadczenia, które wzbogacają ich wiedzę i umiejętności.
- Mając na uwadze powyższe, personel placówki otacza dzieci troską i miłością oraz zapewnia jak najlepsze warunki rozwoju. Przedszkole jest miejscem radosnej zabawy i bezpiecznego poznawania świata. W placówce panuje ciepła, rodzinna atmosfera, o której pamiętają odwiedzający nas często liczni absolwenci, którzy dobrze radzą sobie na kolejnych szczeblach edukacji.
Dostępne miejsca:
Nazwa |
Opis |
Liczba wolnych miejsc |
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE W BUDYNKU PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 25 |
|
45 |
Przykładowe zdjęcia:
Mapa